Geçtiğimiz yıllarda farklı periyotlarda bir çok yatırım aracının adı ön plana çıktı. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinden tüm dünyaya yayılan finansal kriz sonrası piyasalarda yaşanan karmaşa döneminde kimsenin tahmin etmediği yatırım araçları rekor  değerlere ulaşırken, çok güvenilen  bir çok yatırım aracı ise yatırımcısına ciddi ölçüde zarar getirdi.

2007 yılındaki Finansal Kriz ile birlikte Altın fiyatlarındaki artış  gündeme oturmuştu. 2008, 2009 ve 2010‘ da her yıl tekrar tekrar yatırım tarihinin en yüksek değerini alarak rekor üstüne rekor kıran Altın tartışmasız bu dönemin en çok talep gören  ve en çok değer kazanan yatırım aracı olmuştu. Hemen ardından Altın Fiyatlarındaki artıştan etkilenerek hızla değer kazanmaya başlayan Gümüş 2010 yılında son 30 yılın en yüksek değerini alarak, öncesinde çok fazla tercih edilmemesine rağmen bir çok yatırımcının ilgisini çekmeyi başarmıştı.

2007 yılında Altın ile birlikte yükselişe geçen bir başka yatırım aracı ise Amerikan Dolarının hızla değer kaybetmesinden etkilenen Euro oldu. Yatırım tarihinin en yüksek değerini alarak Amerikan Doları karşısında adeta tarih yazan Euro, yatırımcının en çok tercih ettiği ve EUR/USD paritesine yatırım yapanlara kazanç getiren bir yatırım aracı olarak en çok kazandıranlar listesinde yerini aldı.

Fakat en farklı ve en ilgi çekici yükselişi yakın  geçmişte zaman zaman  en çok kaybettiren borsalar listesinde yer alan İMKB gerçekleştirdi. Finansal Kriz döneminde Türkiye Ekonomisinin hızlı toparlanarak büyümesi ve değer kazanması sonucunda buna paralel olarak İMKB‘ de değer kazanarak 2010 yılında Dünyanın En Çok Kazandıran Borsaları listesinde 6. sırada yer alması  yerli yatırımcıyı sevindirirken yabancı yatırımcının da ilgisini çekti. Daha sonra Türkiye’ye akın eden yabancı sermayeyi kontrol altına almak için çeşitli para politikaları gündeme gelmişti.

SPK Başkanın açıklamasına göre 2002 – 2009 yılları arasındaki dönemde Altın, Bakır, Tahvil, Hazine Kağıdı, Bono, Banka Mevduatı, Dolar, Euro ve İMKB’ den oluşan 9 yatırım aracı arasında açık ara farkla “En Çok Kazandıran” veya başka bir deyişle “Getirisi En Yüksek Olan Yatırım Aracı” İMKB oldu.  New York, Londra, Tokyo gibi global 15 piyasada yapılan açıklama sonucunda elde edilen bu verilere göre İMKB yatırımcısına % 500 kar getirisi sağladı. Genellikle orta vadeli ve uzun vadeli yatırımcının İMKB yatırımlarından kar elde ettiği belirtildi.

2010 yılında Halka Arz planlarının % 95’ ini gerçekleştiren, En Çok  Kazandıran 6. Borsa olan ve 2002 – 2009 yılları arasında Getirisi En Yüksek Yatırım Aracı olan İMKB’ nin  2011 ve sonrasında büyüme, halka arz, yeni piyasalar gibi planlarını gerçekleştirerek bu başarılı süreci devam ettireceği tahmin ediliyor.

Şimdi GCM Forex ile kazançlı bir yatırıma başlayın >>